Top-class risk management solutions in Ukraine

+38 (044) 223-64-49gcs-ukraineservices@gcs-ukraine.com

Jak odzyskać dług na Ukrainie

Ufaj, ale sprawdzaj.
Jak odzyskać dług na Ukrainie? Najpierwsze trzeba pamiętać że lepiej zapobiegać niż leczyć. Nigdy nie lekceważ sprawdzeniem wiarogodności partnera, tym bardziej w Ukrainie. 50-70 EUR inwestowanych w raport kredytowy może poratować od straty tysięcy EUR z powodu  niesumiennego partnera.

Nawet podstawowe sprawdzenie przez bezpłatne Ukraińskie online serwisy może ochronić od problemów.

Przed podpisaniem umowy z partnerem ukraińskim zalecamy zwiedzić co najmniej takie serwisy:

  • http://sfs.gov.ua/businesspartner – serwis Ukraińskiego urzędu skarbowego. Niestety tylko po ukraińsku, ale za kodem firmy Ukraińskiej można wyjaśnić czy nie ma firma problemów z podatkami i prawem.
  • https://usr.minjust.gov.ua/ua/freesearch – serwis Ukraińskiego ministerstwa sprawiedliwości, gdzie można znaleźć wszystką informację o firmie (kto jest członkiem zarządu, kiedy firma była założona, czy nie jest w postępowaniu upadłościowym). Serwis jest tex tylko po ukraińsku, ale Google translate tu pomoże.

Myślisz to jest trudno? Nie rozpaczaj. Firmę można sprawdzić całkowicie bezpłatnie tu:

https://gcs-ukraine.com/en/credit-reports-in-ukraine/

Potrzebnie napisać nazwę firmy, ją kod identyfikacyjny i swój e-mail żeby dostać informację.

 

Czekaj, ale przypominaj

Zajmować się biznesem w Ukrainie nie łatwo. Dlatego całkiem możliwie że partner Ukraiński nie wykonuje swoje obowiązki z  powodów poważnych (n.p. bank zatrzymuje przelew albo celniki nie wypuszczają towar na granicie), ale to nie zwalnia od obowiązku regularnie przypominać partnerowi w Ukrainie o  zapłacie albo dostawie towaru.

Trzeba zawsze pamiętać: czym szybciej działać, tym łatwiej rozstrzygnąć problem. Jeśli mimo wszystkie przypomnienia partner nie płaci albo nie dostawia towar przez 90 dni  – nie ma sensu czekać i spodziewać się dalej. Czas szukać innych sposobów do odzyskania należności.

Reklamacja jest dobrym sposobem poinformować partnera, że sprawa już jest poważna, ale zalecamy nigdy nie robić takiego z Ukraińskimi dłużnikami:

Grozić sądem. Sumiennego partnera jaki ma tylko tymczasowe problemy z zapłatą to obrazi i odwróci od poszukiwania sposobów zapłaty,  a  niesumiennego to ostrzeże i zmusi szykować się do obrony, zachować pieniądze, przelać wszystko w inną firmę.

Grozić windykatorami. To tex odwróci dłużnika od poszukiwania sposobów zapłaty i da mu czas przygotować się psychologicznie.

Reklamacja musi być sroga, ale beze groźby.

Jeśli reklamacja nie pomaga, czas dzwonić windykatorom.

 

Zwierzaj się fachowcom 

Windykatorze zawodowe w Ukrainie zawsze rozpoczynają z windykacji polubownej na zasadach „nie ma wyników – nie ma opłaty”. To znaczy że nawet w najgorszym przypadku, jeśli windykatorze nie będą mogli odzyskać wierzytelność, nie stracisz żadnego złotego na usługi windykacyjne. Nie stracisz i za wiele czasu – zwykle windykacja polubowna trwa przez 3 miesięcy, gdy należność albo będzie odzyskana albo nie będzie już sensu w polubownej windykacji.

 

Dlatego, jeśli dług w Ukrainie nie został odzyskany przez 90 dni, zalecamy zdać się na fachowców w sprawie windykacyjnej i zajmować się przyjemniejszymi sprawami, rozwijając własny biznes dalej zamiast rozstrzygania problemów.

 

Lepszy wróbel w garści niż gołąb na dachu

Zawsze pamiętaj – sąd w Ukrainie jest sprawa długa, droga i niepewna. Mianowicie, nie za trudno otrzymać decyzję sądu przez 3-6 miesięcy, ale go faktyczne wykonanie może trwać nawet kilka lat.

Mimo tego że windykatorze tex odzyskują długi przez sąd, zalecamy sądową windykację tylko jeśli:

  • Należność jest ponad EUR 20,000.
  • Dłużnik jest średnią albo wielką firmą
  • Poprzednie sprawdzony stan finansowy dłużnika

Dlatego, zalecamy robić wszystko możliwie dla windykacji polubownej, nawet jeśli to będzie tylko częściowe odzyskanie albo dyskontowanie należności.

 

1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (Пока оценок нет)
Loading...